Alcatel 3T 8 vs Samsung Galaxy Tab A8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Alcatel 3T 8 | Samsung Galaxy Tab A8 |
|
Released
·
Oct 12, 2018
|
Released
·
Oct 05, 2023
|
|
8.0-inch · 1280x800px
|
8.7-inch · 1340x800px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
2GB · 16GB
|
4GB · 64GB
|
|
4080 mAh
|
5100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 8.24 x 4.92 x 0.33 inches 209.3 x 125 x 8.4 mm |
8.31 x 4.91 x 0.31 inches 211 x 124.7 x 8 mm |
| Weight | |
| 10.37 oz / 294.0 g | 11.71 oz / 332.0 g |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black | Graphite, Silver, Navy |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 70.95% screen-to-body | 8.7-inch, 81.65% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | TFT, 60Hz |
| Resolution | |
| 1280x800px, 189 PPI | 1340x800px, 16:10 ratio, 179 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek MT8765A | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1500 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Yes | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 2GB/16GB | 4GB/64GB 4GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (14, 13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4080 mAh | 5100 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 5 MP | 8 MP (Autofocus) |
| Video recording | |
| 720p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 720p (30 fps) |
2 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Infrared, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 2, 4, 5, 12, 66, 71 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 5, 4, 2 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSUPA, UMTS | |
| SIM type | |
| Micro SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Wi-fi Only
Discover more
|
|