Alcatel 3 (2019) vs Alcatel 3X (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Alcatel 3 (2019) | Alcatel 3X (2020) |
|
Released
·
Jun 12, 2019
|
Released
·
June 2020
|
|
5.9-inch · 720x1560px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
3500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2019 | May 19, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.95 x 2.74 x 0.31 inches 151.1 x 69.7 x 7.99 mm |
6.50 x 2.95 x 0.36 inches 165 x 75 x 9.09 mm |
| Weight | |
| 5.11 oz / 145.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Purple, Blue | Jewelry black, Jewelry green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.9-inch, 81.24% screen-to-body | 6.5-inch, 82.96% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 720x1560px, 291 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 269 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Dragontrail | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 439 SDM439 (12 nm) | MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1950 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 505 | IMG PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR3)/64GB 4GB/3GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC) |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.1 Oreo) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3500 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Reverse wired charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm | 16 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (BSI sensor) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm | 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) HDR, Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 720p (30 fps) |
8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Galileo | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 11 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 32GB storage
| Memory | 3GB |
|---|---|
| Storage expansion | up to 32 GB |
Discover more
|
|