- Home
- OPPO Phones
- You are here
OPPO Find X9 Ultra
Rumored Specifications
I want it
2 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Not official: The information for this phone is preliminary and could be incomplete or inaccurate.
Popular Comparisons
The OPPO Find X9 Ultra is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Expected Announcement | April, 2026, Apr 21, 2026 |
Design |
|
|---|---|
| Materials |
Back: Leather Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | Left: Other; Right: Volume control, Camera shutter, Lock/Unlock key |
| Colors | Black, White, Green, Brown |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.8-inch |
| Type | AMOLED, 144Hz, HDR, 3600 nits |
| Resolution | 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 504 PPI |
| Features | HDR support, Dolby Vision, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor |
Octa-core 2x4.61GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | Adreno 840 |
| Memory |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.1) 16GB/1TB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 7050 mAh, Si - Carbon |
| Charging |
OPPO VOOC, Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed |
Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Penta camera |
| Main camera |
200 MP (OIS, Laser and PDAF) Sensor name: Sony LYT-901 Aperture size: F1.5 Sensor size: 1/1.12″ |
| Second camera |
50 MP (Ultra-wide) Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2" |
| Third camera |
200 MP (Periscope) Sensor name: OmniVision OV52A Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.2 Focal Length: 85 mm |
| Fourth camera |
50 MP (Periscope) Sensor name: Samsung ISOCELL JNL Optical zoom: 10.0x Aperture size: F3.5 Focal Length: 230 mm |
| Fifth camera | 2 MP (Color filter) |
| Flash | LED |
| Video recording |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps) OIS, HDR, EIS, Dolby Vision HDR |
| Front |
32 MP (Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7,dual-band,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC, Infrared |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| Data Speed | LTE-A, LTE Cat 5 (300/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Dual Nano SIM |
Despite our efforts to provide full and correct OPPO Find X9 Ultra specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of OPPO Find X9 Ultra
Related News
Every camera is upgraded in the Oppo Find X9 Ultra, users should start paying attention
The Oppo Find X9 Ultra is supposed to go live on April 21, but it's already teased to the point of being semi-officially presented by Oppo itself.The company's official X account is busy spoiling next week's surprise. Since this is a flagship camera ...
The Oppo Find X9 Ultra colors are here and it's difficult to ignore the Apple influence
If only Apple knew how popular their orange color would turn out to be! They wouldn't limit it to just the iPhone 17 Pro Max and iPhone 17 Pro models, but they'd paint the baseline iPhone 17 and the iPhone 17 Air in the same hue.On second thought, Ap...
Here's why the Oppo Find X9 Ultra will offer built-in 10x optical zoom while other phones tap out at 5x–6x
The Oppo Find X9 Ultra could be a very special phone and tech fans are counting down the days until April 21, when it's supposed to be officially unveiled.Multiple rumors and leaks aside, Oppo execs themselves have started to disclose fascinating det...
You can't do better than the Galaxy S26 Ultra if you're after the sleekest camera flagship
Different strokes for different folks… and your photography style will make you buy a specific phone that suits your needs.If you're crazy about street photography, you might get something with a 35mm main camera (like the new Vivo X300 Ultra). If yo...
Latest News
Popular stories