vivo iQOO Z6 Pro vs OPPO Find X6 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo iQOO Z6 Pro | OPPO Find X6 Pro |
|
Released
·
May 03, 2022
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
6.4-inch · 2404x108px
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4700 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 27, 2022 | Mar 21, 2023 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.90 x 0.33 inches 159.7 x 73.6 x 8.5 mm (~9 mm with camera bump) |
6.49 x 3.00 x 0.36 inches (~0.53 inches with camera bump) 164.8 x 76.2 x 9.1 mm (~13.52 mm with camera bump) Vegan Leather back version - 164.8 x 76.3 x 9.5 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 7.62 oz / 216.0 g Vegan Leather back version - 218 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Dusk, Legion Sky | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 10.19% screen-to-body | 6.8-inch, 89.99% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, 1300 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 2500 nits |
| Resolution | |
| 2404x108px, 20:9 ratio, 374 PPI | 3168x1440px, 19.8:9 ratio, 510 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G 5G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 1x3.19GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 740 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1525 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5202 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3712 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1736 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 37min
Browsing
16h 4min
Video
9h 15min
Gaming
8h 47min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 50 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With Vegan Leather back
| Dimensions |
6.49 x 3.00 x 0.37 inches 164.8 x 76.3 x 9.5 |
|---|---|
| Weight | 7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5), Leathe |
Discover more
|
|