vivo iQOO Z6 Pro vs Motorola Edge 40 Neo Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo iQOO Z6 Pro | Motorola Edge 40 Neo |
|
Released
·
May 03, 2022
|
Released
·
Sep 14, 2023
|
|
6.4-inch · 2404x108px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 128GB
|
|
4700 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 27, 2022 | Sep 14, 2023 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.90 x 0.33 inches 159.7 x 73.6 x 8.5 mm (~9 mm with camera bump) |
6.28 x 2.83 x 0.31 inches 159.6 x 72 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 6.00 oz / 170.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Phantom Dusk, Legion Sky | Black, Soothing Sea, Caneel Bay |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 10.19% screen-to-body | 6.5-inch, 90.34% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, 1300 nits | P-OLED, 144Hz, HDR, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2404x108px, 20:9 ratio, 374 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.8 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G 5G SM7325 (6 nm) | MediaTek Dimensity 7030 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 2x2.5GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Mali-G610 MC3 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
12GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1049 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2515 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 697 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 689 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 68.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 0min
Video
9h 1min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.5" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|