vivo iQOO 12 vs Nokia G10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo iQOO 12 | Nokia G10 |
|
Released
·
Nov 14, 2023
|
Released
·
May 26, 2021
|
|
6.8-inch · 2800x1260px
|
6.5-inch
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5050 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 08, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €139 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.43 x 2.99 x 0.32 inches 163.2 x 75.9 x 8.1 mm |
6.49 x 2.99 x 0.36 inches 164.9 x 76.0 x 9.2 mm |
| Folded | |
| (164.9 x 76.0 x 9.2 mm ) | |
| Weight | |
| 7.19 oz / 203.7 g | 6.84 oz / 194.0 g |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Red, White | Night, Dusk |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.48% screen-to-body | 6.5-inch |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 3000 nits | |
| Resolution | |
| 2800x1260px, 20:9 ratio, 453 PPI | 20:9 ratio |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Mediatek G25 MT6762G (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2000 MHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 750 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 16GB/1024GB |
3GB (LPDDR4)/32GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5050 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 10.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
13 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
2 MP (Macro) |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm |
2 MP (Depth information) |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | Yes |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s) | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 16, 2021 FCC ID value: 2AJOTTA-1334 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.31 W/kg Body: 0.78 W/kg Simultaneous Transmission: 1.18 W/kg Wireless Router: 0.99 W/kg |
|
Alternative variants
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|