vivo iQOO 12 vs BLU C6L Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo iQOO 12 | BLU C6L |
|
Released
·
Nov 14, 2023
|
Released
·
January 2019
|
|
6.8-inch · 2800x1260px
|
5.5-inch · 1280x720px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
1GB · 16GB
|
|
5000 mAh
|
2500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.43 x 2.99 x 0.32 inches 163.2 x 75.9 x 8.1 mm |
6.08 x 3.09 x 0.41 inches 154.4 x 78.6 x 10.4 mm |
| Weight | |
| 7.19 oz / 203.7 g | 7.16 oz / 203.0 g |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Red, White | Black, Gold, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.48% screen-to-body | 5.5-inch, 68.80% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 3000 nits | |
| Resolution | |
| 2800x1260px, 20:9 ratio, 453 PPI | 1280x720px, 267 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Quad-core 1400 MHz |
| GPU | |
| Adreno 750 | Mali-400 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 16GB/1024GB |
1GB/16GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDHC up to 64 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (8.1 Oreo) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 2500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
8 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
|
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
5 MP (Flash) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | Yes |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC, Infrared | VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 2, 4, 5, 7, 12 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA, HSUPA, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|