vivo Y93 vs realme 8 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo Y93 | realme 8 5G |
|
Released
·
Dec 27, 2018
|
Released
·
Apr 28, 2021
|
|
6.2-inch · 1520x720px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
4030 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 21, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.11 x 2.96 x 0.33 inches 155.11 x 75.09 x 8.28 mm |
6.40 x 2.94 x 0.33 inches 162.5 x 74.8 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 5.77 oz / 163.5 g | 6.53 oz / 185.0 g |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Purple | Supersonic blue, Supersonic Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 82.76% screen-to-body | 6.5-inch, 84.03% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 90Hz, 600 nits |
| Resolution | |
| 1520x720px, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) | MediaTek Dimensity 700 MT6833V (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2200 MHz Cortex-A76 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali-G57 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 3GB/32GB |
4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4030 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Macro) Aperture size: F3.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 8 MP | 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 1, 2, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 30, 2021 FCC ID value: 2AUYFRMX3241 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.15 W/kg Body: 0.43 W/kg Simultaneous Transmission: 1.47 W/kg Wireless Router: 0.90 W/kg |
|
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|