vivo Y11 vs Xiaomi Redmi 8A Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo Y11 | Xiaomi Redmi 8A |
|
Released
·
Oct 22, 2019
|
Released
·
Sep 30, 2019
|
|
6.3-inch · 1544x720px
|
6.2-inch · 1520x720px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
2GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 25, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.28 x 3.02 x 0.35 inches 159.43 x 76.77 x 8.92 mm |
6.15 x 2.97 x 0.37 inches 156.3 x 75.4 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 6.72 oz / 190.5 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mineral blue, Agate red | Ocean Blue, Sunset Red, Midnight Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.44% screen-to-body | 6.2-inch, 81.81% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 1544x720px, 268 PPI | 1520x720px, 19:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 439 SDM439 (12 nm) | Snapdragon 439 SDM439 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1950 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 1950 MHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 505 | Adreno 505 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR3)/32GB | 2GB (LPDDR3)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video |
1080p (30 fps), 720p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE, HSPA |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 3GB RAM and 32GB internal storage.
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage.
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|