vivo X80 Pro vs Huawei P30 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X80 Pro | Huawei P30 Pro |
|
Released
·
Q2 2022
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
4700 mAh
|
4200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 18, 2022 | Mar 26, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.48 x 2.96 x 0.36 inches 164.6 x 75.3 x 9.1 mm |
6.22 x 2.89 x 0.33 inches 158 x 73.4 x 8.41 mm |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Metal |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmic Black, Blue, Orange | Amber sunrise, Breathing crystal, Aurora, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.69% screen-to-body | 6.5-inch, 88.61% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1500 nits | AMOLED, HDR |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 518 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Mali-G76 MP10 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 4200 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 40.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 39min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.3" |
40 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2" |
20 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.9 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/2.93" Pixel size: 1.22 μm |
8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
| Fourth camera | |
| 8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1 μm |
ToF 3D depth sensing |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD, 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) HDR, Time-lapse video | 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (960 fps) OIS, Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
32 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 27, 2019 FCC ID value: QISVOG-LX9 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.79 W/kg Body: 0.64 W/kg Simultaneous Transmission: 1.36 W/kg Wireless Router: 0.88 W/kg Phablet: 2.96 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
with 512 GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
with 256 GB of storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|