vivo X80 vs Huawei P40 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X80 | Huawei P40 Pro |
|
Released
·
Apr 23, 2022
|
Released
·
Apr 07, 2020
|
|
6.8-inch · 2400x1080px
|
6.6-inch · 2640x1200px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 2.96 x 0.33 inches 165 x 75.2 x 8.3 mm |
6.23 x 2.86 x 0.35 inches 158.2 x 72.6 x 8.95 mm |
| Weight | |
| 7.16 oz / 203.0 g | 7.37 oz / 209.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass Frame: Metal |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmic Black, Urban Blue, Orange | Deep Sea blue, Ice white, Black, Blush gold, Silver frost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.41% screen-to-body | 6.6-inch, 91.54% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1500 nits | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 388 PPI | 2640x1200px, 19.8:9 ratio, 441 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) | HiSilicon Kirin 990 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3050 MHz |
Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G710 MC10 | Mali-G76 MP16 |
| Memory | |
| 8GB/128GB | 8GB/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | |
| OS | |
| Android (12) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 4200 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | Wired: 40.0W Wireless: 27.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.49" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 16 mm |
40 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm Sensor size: 1/1.54" |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/2.93" Pixel size: 1.22 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (7680 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP (Dual-Camera, Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n78 | n1, n3, n7, n28, n38, n41, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|