vivo X200 Pro mini vs Asus Zenfone 10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X200 Pro mini | Asus Zenfone 10 |
|
Released
·
Oct 19, 2024
|
Released
·
Jul 10, 2023
|
|
6.3-inch · 2800x1260px
|
5.9-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
5700 mAh
|
4300 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 29, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $699 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.94 x 2.83 x 0.32 inches 150.8 x 71.8 x 8.2 mm |
5.77 x 2.68 x 0.37 inches 146.5 x 68.1 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 6.07 oz / 172.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP69 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Blue, Black, White, Titanium | Aurora Green, Midnight Black, Comet White, Eclipse Red, Starry Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 88.64% screen-to-body | 5.9-inch, 84.81% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 4500 nits | AMOLED, 144Hz, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2800x1260px, 20:9 ratio, 487 PPI | 2400x1080px, 20.4:9 ratio, 445 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 945 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.63GHz Cortex-X925 3x3.3GHz Cortex-X4 4x2.4GHz Cortex-A720 |
Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Immortalis-G925 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 12GB/256GB | 8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 4.0) 8GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (15) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1684 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5221 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3753 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2610 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5700 mAh | 4300 mAh |
| Charging | |
| Qi wireless charging, Reverse wired charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 30.0W |
Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
10h 23min
Browsing
27h 28min
Video
14h 30min
Gaming
10h 33min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 12 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
133
Overall
138
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n41, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|