vivo X100 Pro vs nubia Z70 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X100 Pro | nubia Z70 Ultra |
|
Released
·
Nov 21, 2023
|
Released
·
Nov 25, 2024
|
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
6.8-inch · 2688x1216px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5260 mAh
|
6150 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €1199 | 12GB/256GB - $729 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.96 x 0.35 inches 164.1 x 75.3 x 8.9 mm |
6.47 x 3.04 x 0.34 inches 164.3 x 77.1 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 7.80 oz / 221.0 g | 8.04 oz / 228.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Splash; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Orange | Black, Gold, Starry Night |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.90% screen-to-body | 6.8-inch, 89.59% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 3000 nits | AMOLED, 144Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2800x1280px, 20:9 ratio, 454 PPI | 2688x1216px, 20:9 ratio, 431 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1845 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 3.4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 24GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2082 | 3024 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7166 | 9286 |
| 3D Mark High | |
| 4725 | 5884 |
| 3D Mark Low | |
| 2446 | 4984 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5260 mAh | 6150 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
7h 53min
Browsing
20h 8min
Video
10h 6min
Gaming
11h 24min
Battery Life Estimate
8h 47min
Browsing
19h 24min
Video
12h 49min
Gaming
13h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F4.0/F1.6 Focal length: 35 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" |
64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.7x Aperture size: F2.5 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 4.3x Aperture size: F2.5 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/2" |
50 MP (Ultra-wide, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD, 4K UHD, 1080p | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 16 MP (Under-screen) |
145
Overall
159
Photo
131
Video
129
Overall
134
Photo
124
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|