vivo V9 Pro vs Samsung Galaxy A35 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo V9 Pro | Samsung Galaxy A35 5G |
|
Released
·
Sep 26, 2018
|
Released
·
Mar 15, 2024
|
|
6.3-inch · 2280x1080px
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
3260 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 11, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $369 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.09 x 2.95 x 0.31 inches 154.81 x 75.03 x 7.89 mm |
6.37 x 3.07 x 0.32 inches 161.7 x 78.0 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 5.29 oz / 150.0 g | 7.37 oz / 209.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Purple | Iceblue, Lilac, Navy, Lemon |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 85.47% screen-to-body | 6.6-inch, 84.75% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 400 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 390 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1531 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.4 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 512 | Mali-G68 MP5 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 4GB/64GB |
6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1027 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2937 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 811 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 807 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3260 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 12min
Browsing
14h 40min
Video
8h 15min
Gaming
9h 55min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 2.9 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
130
Overall
138
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Other features | |
|---|---|
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| Measured SAR | |
|---|---|
| Head: 1.14 W/kg Body: 0.72 W/kg |
|
Alternative variants
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
With 8GB RAM 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|