vivo V17 Pro vs realme X2 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo V17 Pro | realme X2 Pro |
|
Released
·
Sep 27, 2019
|
Released
·
October 2019
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
4100 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.94 x 0.39 inches 159 x 74.70 x 9.80 mm |
6.34 x 2.98 x 0.34 inches 161 x 75.7 x 8.7 mm |
| Weight | |
| 7.12 oz / 201.8 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Crystal black, Crystal sky | Neptune blue, Lunar white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.33% screen-to-body | 6.5-inch, 83.69% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED, 90Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 675 SM6150 (11 nm) | Snapdragon 855+ SM8150-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 460 |
Octa-core Kryo 485 |
| GPU | |
| Adreno 612 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB | 6GB (LPDDR4)/64GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4100 mAh | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | OPPO VOOC |
| Charge speed | |
| Wired: 50.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.4 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
13 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 32 MP (Pop-up, Dual-Camera, Wide Angle) Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP (EIS) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|