vivo NEX 3 vs Xiaomi Mi Mix 3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo NEX 3 | Xiaomi Mi Mix 3 |
|
Released
·
Sep 16, 2019
|
Released
·
Nov 01, 2018
|
|
6.9-inch · 2256x1080px
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
4500 mAh
|
3200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 25, 2018 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.59 x 3.00 x 0.37 inches 167.44 x 76.14 x 9.4 mm |
6.22 x 2.94 x 0.33 inches 157.89 x 74.69 x 8.46 mm |
| Weight | |
| 7.71 oz / 218.5 g | 7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Ceramic Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Glowing night | Black, Green, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.9-inch, 93.52% screen-to-body | 6.4-inch, 84.96% screen-to-body |
| Type | |
| P-OLED, HDR | Super AMOLED, HDR, 600 nits |
| Resolution | |
| 2256x1080px, 363 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855+ SM8150-AC (7 nm) | Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2960 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 630 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB | 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/256GB 8GB/256GB 10GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 3200 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
12 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, PDAF) Aperture size: F2.5 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 16 MP (Pop-up, Flash) Video capture: 1080p (30 fps) |
24 MP (Dual-Camera, Flash, HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC | NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| 32-Bit DAC | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 6, 5, 8, 4, 3, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSPA, HSUPA |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
| Colors | Black |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Colors | Black |
Forbidden City Special Edition
| Memory | 10GB |
|---|---|
Discover more
|
|