realme X50 Pro 5G vs Honor 10 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme X50 Pro 5G | Honor 10 Lite |
|
Released
·
Mar 05, 2020
|
Released
·
Nov 21, 2018
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.2-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
4200 mAh
|
3000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2020 | Nov 21, 2018 |
| Prices (MSRP) | |
| €600 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.92 x 0.35 inches 158.96 x 74.24 x 8.9 mm |
6.09 x 2.90 x 0.31 inches 154.8 x 73.64 x 7.95 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 5.71 oz / 162.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Moss green, Rust red | Black, Blue, Red, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.91% screen-to-body | 6.2-inch, 83.08% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 90Hz, HDR, 1000 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 415 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | HiSilicon Kirin 710 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 585 |
Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Mali-G51 MP4 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/128GB 12GB/256GB |
6GB/64GB 3GB/32GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4200 mAh | 3000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge, USB Power Delivery, OPPO VOOC | |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.3 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 54 mm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, EIS |
1080p (60 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 32 MP (Dual-Camera, EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) | 24 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 4.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| NFC | NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX, aptX-HD | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSPA, HSUPA |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
Discover more
|
|