realme C11 vs OPPO A5 (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme C11 | OPPO A5 (2020) |
|
Released
·
Jul 07, 2020
|
Released
·
Sep 11, 2019
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 720x1600px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
2GB · 32GB
|
3GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| €99 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.99 x 0.36 inches 164.4 x 75.9 x 9.1 mm |
6.44 x 2.98 x 0.36 inches 163.6 x 75.6 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mint green, Pepper Grey | Mirror black, Dazzling white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.73% screen-to-body | 6.5-inch, 82.39% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 720x1600px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G35 (12 nm) | Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 2GB/32GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB |
3GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Reverse wired charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.25 μm |
| Second camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
8 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| microUSB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 5, 8, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 3GB RAM
| Memory | 3GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|