realme C11 vs Nokia X10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme C11 | Nokia X10 |
|
Released
·
Jul 07, 2020
|
Released
·
Jul 24, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
2GB · 32GB
|
6GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
4470 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 08, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €99 | €309 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.99 x 0.36 inches 164.4 x 75.9 x 9.1 mm |
6.65 x 3.14 x 0.36 inches 168.94 x 79.7 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 7.40 oz / 210.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IP52 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mint green, Pepper Grey | Forest Green, Snow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.73% screen-to-body | 6.7-inch, 79.99% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G35 (12 nm) | Snapdragon 480 5G SM4350 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 460 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno619 |
| Memory | |
| 2GB/32GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB |
6GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSD up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4470 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
5 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) | |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n41, n78, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 3GB RAM
| Memory | 3GB |
|---|---|
| Memory | 6GB (LPDDR4)/128GB |
|---|---|
| Memory | 4GB (LPDDR4)/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|