realme 8 vs Samsung Galaxy A22 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme 8 | Samsung Galaxy A22 |
|
Released
·
Mar 25, 2021
|
Released
·
Jul 02, 2021
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 24, 2021 | Jun 03, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €199 | €250 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.91 x 0.31 inches 160.6 x 73.9 x 8 mm |
6.27 x 2.90 x 0.33 inches 159.3 x 73.6 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 6.24 oz / 177.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cyber Silver, Cyber Black | Black, White, Mint, Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.34% screen-to-body | 6.4-inch, 84.30% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 60Hz, 1000 nits | Super AMOLED, 90Hz, 600 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 274 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G95 MT6785V (12 nm) | MediaTek Helio G80 MT6769T (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2050 MHz Cortex-A76 |
Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali G76 | Mali G52 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 6GB/128GB 8GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (13, 12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
1080p (30 fps) OIS |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (120 fps) |
13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 4, 5, 8 | 1, 2, 5, 8, 9 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|