realme 8 vs Motorola Edge 50 Neo Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme 8 | Motorola Edge 50 Neo |
|
Released
·
Mar 25, 2021
|
Released
·
Aug 29, 2024
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2760x1256px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4310 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 24, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €199 | 8GB/256GB - €499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.91 x 0.31 inches 160.6 x 73.9 x 8 mm |
6.07 x 2.80 x 0.32 inches 154.1 x 71.2 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.24 oz / 177.0 g | 6.03 oz / 171.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cyber Silver, Cyber Black | Nautical Blue, Latte, Grisaille, Poinciana |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.34% screen-to-body | 6.4-inch, 90.86% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 60Hz, 1000 nits | P-OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2760x1256px, 20:9 ratio, 474 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G95 MT6785V (12 nm) | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2050 MHz Cortex-A76 |
Octa-core 4x2.5GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali G76 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 6GB/128GB 8GB/128GB |
8GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1056 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3016 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 864 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 860 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4310 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 68.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 16min
Browsing
18h 4min
Video
9h 51min
Gaming
9h 52min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.5" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 73 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (120 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
133
Overall
136
Photo
130
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | |
| 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Discover more
|
|