realme 7 Pro vs realme GT2 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme 7 Pro | realme GT2 Pro |
|
Released
·
Sep 14, 2020
|
Released
·
Jan 08, 2022
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 3216x1400px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 03, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| €299 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 2.93 x 0.34 inches 160.9 x 74.3 x 8.7 mm |
6.43 x 2.94 x 0.32 inches 163.2 x 74.7 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.42 oz / 182.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mirror blue, Mirror silver | Paper White, Paper Green, Steel Black, Titanium Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 82.64% screen-to-body | 6.7-inch, 86.90% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 60Hz | AMOLED, 120Hz, 1400 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 3216x1400px, 20.1:9 ratio, 524 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Corning Gorilla Glass Victus |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 720G SM7125 (8 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Kryo 465 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 618 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) | 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 65.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.3 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
3 MP (Macro) Aperture size: F3.3 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) HDR, EIS |
Yes |
| Front | |
| 32 MP (Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|