realme 7 vs Xiaomi Redmi 8A Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme 7 | Xiaomi Redmi 8A |
|
Released
·
Oct 21, 2020
|
Released
·
Sep 30, 2019
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.2-inch · 1520x720px
|
|
Quad camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
2GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 07, 2020 | Sep 25, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €179 6GB/64GB - €199 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 2.97 x 0.37 inches 162.3 x 75.4 x 9.4 mm |
6.15 x 2.97 x 0.37 inches 156.3 x 75.4 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 6.93 oz / 196.5 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mist blue, Mist white | Ocean Blue, Sunset Red, Midnight Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.31% screen-to-body | 6.2-inch, 81.81% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 1520x720px, 19:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G95 (12 nm) | Snapdragon 439 SDM439 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
Octa-core 1950 MHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali G76 MC4 | Adreno 505 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/64GB 8GB/128GB |
2GB (LPDDR3)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.3 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS |
1080p (30 fps), 720p (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP (Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE, HSPA |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 07, 2021 FCC ID value: 2AUYFRMX2155 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 0.34 W/kg Simultaneous Transmission: 1.34 W/kg Wireless Router: 0.93 W/kg |
|
Alternative variants
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €199 |
With 3GB RAM and 32GB internal storage.
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage.
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|