nubia Red Magic Mars vs Xiaomi Mi 11i Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Red Magic Mars | Xiaomi Mi 11i |
|
Released
·
Jan 31, 2019
|
Released
·
May 31, 2021
|
|
6.0-inch · 2160x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
3800 mAh
|
4520 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 29, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $449 Camo version - $550 |
8GB/128GB - €649 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 2.95 x 0.39 inches 158.25 x 75. x 9.85 mm |
6.44 x 3.01 x 0.31 inches 163.7 x 76.4 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 6.81 oz / 193.0 g | 6.91 oz / 196.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Red | Cosmic Black, Frosty White, Celestial Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.0-inch, 78.48% screen-to-body | 6.7-inch, 85.89% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2160x1080px, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) | Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 385 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
| GPU | |
| Adreno 630 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB 6GB/64GB 10GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3800 mAh, Li - Polymer | 4520 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 44min
Browsing
10h 38min
Video
9h 23min
Gaming
9h 14min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 16 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.6" Pixel size: 1.22 μm |
108 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (240 fps) Video calling, Video sharing |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p (30 fps) HDR, Time-lapse video |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
20 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 30, 2021 FCC ID value: 2AFZZK11G | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.74 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.93 W/kg |
|
Alternative variants
Camo Edition
| Memory | 10GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $550 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €699 |
with 64 GB storage
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $400 |
Discover more
|
|