nubia Red Magic 9 Pro vs Xiaomi Redmi Note 10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Red Magic 9 Pro | Xiaomi Redmi Note 10 |
|
Released
·
Nov 23, 2023
|
Released
·
April 2021
|
|
6.8-inch · 2480x1116px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
6500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 23, 2023 | Mar 04, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $199 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.01 x 0.35 inches 164 x 76.4 x 8.9 mm |
6.32 x 2.93 x 0.33 inches 160.46 x 74.5 x 8.29 mm |
| Weight | |
| 8.08 oz / 229.0 g | 6.31 oz / 178.8 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Touch sensitive control keys | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Black/Transparent, Silver | Onyx Gray, Pebble White, Lake Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 88.99% screen-to-body | 6.4-inch, 83.55% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1600 nits | AMOLED, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2480x1116px, 20:9 ratio, 400 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Snapdragon 678 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 460 |
| GPU | |
| Adreno 750 | Adreno 612 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 4.0) | 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6500 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 4+ |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Pixel size: 1.0 μm |
48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | Yes |
| Front | |
| 16 MP (Under-screen) Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 26, 2021 FCC ID value: 2AFZZK7AG | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 1.09 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.75 W/kg |
|
Alternative variants
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|