nubia Red Magic 3 vs ZTE Axon 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Red Magic 3 | ZTE Axon 10 Pro |
|
Released
·
May 27, 2019
|
Released
·
May 10, 2019
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 27, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $600 | 12GB/256GB - $600 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.76 x 3.09 x 0.38 inches 171.7 x 78.5 x 9.65 mm |
6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.4 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 6.28 oz / 178.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Red | Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 80.55% screen-to-body | 6.5-inch, 87.90% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | AMOLED, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 388 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 | Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) 8GB/128GB |
12GB (LPDDR4)/256GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2000 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 20 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 11 mm |
|
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (15 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, aptX-HD | Dolby Atmos, aptX-HD |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 20, 2019 FCC ID value: SRQ-AXON10PRO | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.22 W/kg |
|
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $480 |
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $550 |
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
|---|---|
Discover more
|
|