nubia Red Magic 3 vs Apple iPhone 12 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Red Magic 3 | Apple iPhone 12 Pro Max |
|
Released
·
May 27, 2019
|
Released
·
Nov 13, 2020
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2778x1284px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
3687 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 27, 2019 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $600 | 6GB/128GB - $1100 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.76 x 3.09 x 0.38 inches 171.7 x 78.5 x 9.65 mm |
6.33 x 3.07 x 0.29 inches (~0.40 inches with camera bump) 160.84 x 78.09 x 7.39 mm (~10.14 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 8.03 oz / 228.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Materials & Colors | |
| Pacific blue, Gold, Silver, Graphite | |
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Red | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 80.55% screen-to-body | 6.7-inch, 87.45% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 388 PPI | 2778x1284px, 19.5:9 ratio, 458 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Ceramic Shield |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Adreno 640 | Yes |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) 8GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | iOS (16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2071 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4844 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2481 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1792 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 3687 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wireless: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 59min
Browsing
14h 6min
Video
8h 37min
Gaming
8h 1min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 1.7 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
|
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.2 Focal Length: 65 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (15 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| 32-Bit DAC, aptX-HD | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $480 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1200 |
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1400 |
Discover more
|
|