ZTE Axon 30 Ultra vs Apple iPhone 12 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| ZTE Axon 30 Ultra | Apple iPhone 12 Pro Max |
|
Released
·
Jun 04, 2021
|
Released
·
Nov 13, 2020
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2778x1284px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4600 mAh
|
3687 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 15, 2021 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $749 | €749 | 6GB/128GB - $1100 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.87 x 0.31 inches 161.5 x 72.9 x 8.0 mm |
6.33 x 3.07 x 0.29 inches (~0.40 inches with camera bump) 160.84 x 78.09 x 7.39 mm (~10.14 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 8.03 oz / 228.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Materials & Colors | |
| Pacific blue, Gold, Silver, Graphite | |
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Gold, Green | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 91.21% screen-to-body | 6.7-inch, 87.45% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2778x1284px, 19.5:9 ratio, 458 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Ceramic Shield |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.3 (Average) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Adreno 660 | Yes |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | iOS (16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2071 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4844 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2481 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1792 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 3687 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 59min
Browsing
14h 6min
Video
8h 37min
Gaming
8h 1min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.73" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 1.7 μm |
| Second camera | |
| 64 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/1.97” Pixel size: 0.7 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 123 mm Sensor size: 1/4" |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.2 Focal Length: 65 mm |
| Fourth camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal Length: 35 mm Sensor size: 1/1.97” Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (30 fps) OIS, Object tracking, EIS, 10-bit HDR |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
| Front | |
| 16 MP | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| DTS:X Virtual Surround | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n8, n41, n78 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 12GB of RAM and 256GB internal storage.
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1200 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1400 |
Discover more
|
|