ZTE Axon 30 5G vs Samsung Galaxy A33 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| ZTE Axon 30 5G | Samsung Galaxy A33 5G |
|
Released
·
Sep 09, 2021
|
Released
·
Apr 22, 2022
|
|
6.9-inch · 2460x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 17, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| $599 | €599 | $190 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.70 x 3.06 x 0.31 inches 170.2 x 77.8 x 7.8 mm |
6.29 x 2.91 x 0.32 inches 159.7 x 74.0 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Aqua | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.9-inch, 85.97% screen-to-body | 6.4-inch, 83.74% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz | AMOLED, 90Hz |
| Resolution | |
| 2460x1080px, 20.5:9 ratio, 388 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.4 (Average) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 870 5G SM8250-AC (7 nm) | Exynos 1280 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 32000 MHz Kryo 585 |
Octa-core 2x2.4GHz CortexA-78 6x2.0GHz CortexA-55 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Yes |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 930 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1960 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 635 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 632 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 55.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 26min
Video
8h 18min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) | 48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP (Under-screen) | 13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n71 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 13, 2021 FCC ID value: SRQ-ZTEA2322G | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.10 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.07 W/kg |
|
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal sotorage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|