ZTE Axon 10s Pro vs Xiaomi Mi 10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| ZTE Axon 10s Pro | Xiaomi Mi 10 |
|
Not announced
·
No information
|
Released
·
2020
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4780 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 07, 2020 | Mar 27, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.4 x 7.9 mm |
6.40 x 2.94 x 0.35 inches 162.58 x 74.80 x 8.96 mm |
| Weight | |
| 6.17 oz / 175.0 g | 7.34 oz / 208.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| White, Black, Ochre | Coral green, Twilight grey |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.90% screen-to-body | 6.7-inch, 89.96% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR | AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 386 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 585 | Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB 12GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4780 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4, USB Power Delivery Qi wireless charging | Qualcomm Quick Charge 4+, USB Power Delivery Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 20 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 11 mm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 12 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| QHD, 1080p | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) EIS |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, DTS:X Virtual Surround | aptX |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n41, n78, NSA, Sub-6 | n1, n3, n7, n28, n77, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|