Xiaomi pad 5 vs Samsung Galaxy Tab S7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi pad 5 | Samsung Galaxy Tab S7 |
|
Released
·
Sep 23, 2021
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
8720 mAh
|
8000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | Aug 05, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €350 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.03 x 6.55 x 0.27 inches 254.7 x 166.3 x 6.9 mm |
9.99 x 6.51 x 0.25 inches 253.8 x 165.3 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 18.03 oz / 511.0 g | 17.71 oz / 502.0 g |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Left: Volume control | |
| Colors | |
| Cosmic Black, Pearl White | Phantom navy |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.78% screen-to-body | 11.0-inch, 83.62% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 860 SM8150-AC (7 nm) | Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3 MHz Kryo 485 Gold |
Octa-core 3000 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 6GB/256GB |
6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8720 mAh | 8000 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 45.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 | 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|