Xiaomi Redmi Note 9T vs Xiaomi Redmi 9C Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 9T | Xiaomi Redmi 9C |
|
Released
·
Jan 18, 2021
|
Released
·
Aug 12, 2020
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
2GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 08, 2021 | Jun 30, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €229 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 3.04 x 0.36 inches 161.9 x 77.3 x 9.05 mm |
6.49 x 3.03 x 0.35 inches 164.9 x 77 x 9 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 6.91 oz / 196.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Nightfall black, Daybreak purple | Midnight Gray, Sunrise Orange, Twilight Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.65% screen-to-body | 6.5-inch, 81.15% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 269 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 800U (7 nm) | MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 2300 MHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC3 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB |
2GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 10.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 13 MP (Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) | 5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSPA |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €269 |
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With NFC enabled
| Other | NFC |
|---|---|
With 3GB RAM, 64GB internal storage and NFC enabled
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
| Other | NFC |
Discover more
|
|