Xiaomi Redmi Note 9S vs Xiaomi Redmi Note 13 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 9S | Xiaomi Redmi Note 13 Pro |
|
Released
·
Apr 07, 2020
|
Released
·
Sep 21, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
5020 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 23, 2020 | Jan 15, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $249 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.53 x 3.02 x 0.35 inches 165.75 x 76.68 x 8.8 mm |
6.34 x 2.95 x 28.98 inches 161.1 x 74.95 x 7.98 mm |
| Folded | |
| 188 inches | |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | |
| Resistance | |
| Yes; IP54 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Interstellar grey, Aurora blue, Glacier white | Midnight Black, Lavender Purple, Forest Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.42% screen-to-body | 6.7-inch, 89.02% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, HDR | AMOLED, 120Hz, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 720G SM7125 (8 nm) | MediaTek Helio G99 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Kryo 465 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 618 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB |
8GB/256GB (UFS 2.2) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 733 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2005 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 347 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 344 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5020 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 3min
Browsing
11h 34min
Video
9h 31min
Gaming
10h 10min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.4" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | Yes |
| Front | |
| 16 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $279 |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|