Xiaomi Redmi Note 8T vs Xiaomi Redmi 9T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 8T | Xiaomi Redmi 9T |
|
Released
·
Sep 26, 2019
|
Released
·
Jan 18, 2021
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 08, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €159 4GB/128GB (UFS 2.2) - €189 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.34 x 2.97 x 0.34 inches 161.15 x 75.4 x 8.6 mm |
6.39 x 3.04 x 0.38 inches 162.3 x 77.3 x 9.6 mm |
| Weight | |
| 7.05 oz / 199.8 g | 6.98 oz / 198.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | Splash |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Moonlight white, Neptune blue, Space black | Carbon gray, Twilight blue, Sunrise orange, Ocean green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 80.20% screen-to-body | 6.5-inch, 82.14% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 | Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
4GB/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/128GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 6000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS |
1080p (30 fps), 720p (30 fps) |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 19, 2021 FCC ID value: 2AFZZJ19SL | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.10 W/kg |
|
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €189 |
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
with 6GB storage
| Memory | 6GB/128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
Discover more
|
|