Xiaomi Redmi Note 8T vs OPPO A9 (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 8T | OPPO A9 (2020) |
|
Released
·
Sep 26, 2019
|
Released
·
Sep 11, 2019
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 720x1600px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.34 x 2.97 x 0.34 inches 161.15 x 75.4 x 8.6 mm |
6.44 x 2.98 x 0.36 inches 163.6 x 75.6 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 7.05 oz / 199.8 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Moonlight white, Neptune blue, Space black | Space purple, Marine green, Vanilla mint |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 80.20% screen-to-body | 6.5-inch, 82.39% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 720x1600px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) | Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 | Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Reverse wired charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.3" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm | 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 5, 8, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|