Xiaomi Redmi Note 8 Pro vs realme X2 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 8 Pro | realme X2 Pro |
|
Released
·
Sep 26, 2019
|
Released
·
October 2019
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 64GB
|
|
4500 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 3.01 x 0.35 inches 161.35 x 76.4 x 8.79 mm |
6.34 x 2.98 x 0.34 inches 161 x 75.7 x 8.7 mm |
| Weight | |
| 7.05 oz / 199.8 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mineral grey, Pearl white, Forest green | Neptune blue, Lunar white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 84.88% screen-to-body | 6.5-inch, 83.69% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, HDR, 500 nits | Super AMOLED, 90Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G90T (12 nm) | Snapdragon 855+ SM8150-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core Kryo 485 |
| GPU | |
| Mali G76 MC4 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/64GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | OPPO VOOC |
| Charge speed | |
| Wired: 50.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.4 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
13 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP (EIS) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 128 GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|