Xiaomi Redmi Note 7 vs Motorola Edge 60 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 7 | Motorola Edge 60 |
|
Released
·
Jan 15, 2019
|
Released
·
Apr 30, 2025
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
12GB · 512GB
|
|
4000 mAh
|
5200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 10, 2019 | Apr 24, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| €400 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.96 x 0.32 inches 159.21 x 75.21 x 8.1 mm |
6.35 x 2.88 x 0.31 inches 161.2 x 73.1 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 6.31 oz / 179.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Vegan Leather Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | Pantone (Gibraltar sea, Shamrock, Plum perfect) |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.37% screen-to-body | 6.7-inch, 91.84% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | P-OLED, 120Hz, HDR, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 444 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1447 (Good) |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 3.6 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | MediaTek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 |
Octa-core 4x2.5GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 512 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 3GB/32GB 4GB/64GB |
12GB/512GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1057 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3024 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 861 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 857 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5200 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 68.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 12min
Browsing
16h 20min
Video
10h 30min
Gaming
10h 16min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 73 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps), 720p (120 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 13 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
50 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
135
Overall
141
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 9 (450/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
Discover more
|
|