Xiaomi Redmi Note 7 vs Motorola Edge 60 Fusion Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 7 | Motorola Edge 60 Fusion |
|
Released
·
Jan 15, 2019
|
Released
·
Apr 15, 2025
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4000 mAh
|
5200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 10, 2019 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €329 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.96 x 0.32 inches 159.21 x 75.21 x 8.1 mm |
6.34 x 2.87 x 0.31 inches 161 x 73 x 8.0 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 6.26 oz / 177.5 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Vegan Leather Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.37% screen-to-body | 6.7-inch, 91.87% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | P-OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 444 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1341 (Average) |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 3.12 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | MediaTek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 |
Octa-core 4x2.6GHz Cortex-A78 4x2.00GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 512 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 3GB/32GB 4GB/64GB |
8GB (LPDDR4X)/256GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1054 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3030 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 865 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 860 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5200 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 68.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 47min
Browsing
19h 30min
Video
10h 18min
Gaming
10h 54min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps), 720p (120 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
|
| Front | |
| 13 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
125
Overall
134
Photo
116
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n28, n38, n40, n41, n66, n78 | |
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 9 (450/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
With 5500mAh battery
| Type | 5500 mAh |
|---|---|
| Dimensions |
6.34 x 2.87 x 0.33 inches 161 x 73 x 8.3 mm |
| Weight | 6.35 oz / 180.0 g |
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
Discover more
|
|