Xiaomi Redmi Note 6 Pro vs Xiaomi Redmi Note 8T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 6 Pro | Xiaomi Redmi Note 8T |
|
Released
·
Nov 23, 2018
|
Released
·
Sep 26, 2019
|
|
6.3-inch · 2280x1080px
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
4000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 22, 2018 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 3.01 x 0.33 inches 157.91 x 76.38 x 8.26 mm |
6.34 x 2.97 x 0.34 inches 161.15 x 75.4 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 6.42 oz / 182.0 g | 7.05 oz / 199.8 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Pink, Blue, Red | Moonlight white, Neptune blue, Space black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 80.98% screen-to-body | 6.3-inch, 80.20% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19:9 ratio, 403 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 636 SDM636 (14 nm) | Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz Kryo 260 | Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 509 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 4GB/64GB | 3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | Fast charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS |
| Front | |
| 20 MP (Dual-Camera) Video capture: 1080p |
13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
with 128 GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|