Xiaomi Redmi Note 13 Pro vs OPPO Reno12 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 13 Pro | OPPO Reno12 Pro |
|
Released
·
Sep 21, 2023
|
Released
·
May 31, 2024
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2412x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 15, 2024 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.34 x 2.95 x 28.98 inches 161.1 x 74.95 x 7.98 mm |
6.36 x 2.94 x 0.29 inches 161.5 x 74.8 x 7.4 mm |
| Folded | |
| 188 inches | |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) | |
| Resistance | |
| Yes; IP54 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Midnight Black, Lavender Purple, Forest Green | Space Brown, Sunset Gold, Nebula Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.02% screen-to-body | 6.7-inch, 89.54% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1300 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2412x1080px, 20:9 ratio, 394 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G99 (6 nm) | MediaTek Dimesity 7300 |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
4x2.5GHz Cortex-A78 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 2.2) 12GB/512GB | 12GB (LPDDR4X)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 733 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2005 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 347 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 344 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | SuperVOOC 3.0, SuperVOOC 2.0 |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
6h 3min
Browsing
11h 34min
Video
9h 31min
Gaming
10h 10min
Battery Life Estimate
5h 56min
Browsing
12h 0min
Video
10h 21min
Gaming
6h 23min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.4" |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto) Aperture size: F2.0 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 50 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
131
Overall
138
Photo
124
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|