Xiaomi Redmi Note 11S vs Honor Magic4 Lite 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 11S | Honor Magic4 Lite 5G |
|
Released
·
Feb 09, 2022
|
Released
·
May 31, 2022
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2388x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4800 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.91 x 0.32 inches 159.87 x 73.87 x 8.09 mm |
6.54 x 2.98 x 0.31 inches 166 x 75.8 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.31 oz / 179.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IP53 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.53% screen-to-body | 6.8-inch, 92.28% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 1000 nits | IPS LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI | 2388x1080px, 20:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G96 MediaTek Helio G96 (6 nm) | Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.05GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 660 Gold 6x1.7GHz Kryo 660 Silve |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 8GB/128GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4800 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Depth information) |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 13 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| DTS:X Virtual Surround | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256B internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|