Xiaomi Redmi Note 10 5G vs Honor Magic3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 10 5G | Honor Magic3 |
|
Released
·
May 26, 2021
|
Released
·
August 2021
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2772x1344px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4600 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2021 | Aug 12, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $199 | €1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 2.97 x 0.35 inches 161.81 x 75.34 x 8.92 mm |
6.41 x 2.95 x 0.35 inches 162.8 x 74.9mm x 8.99 mm Vegan leather back - 6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 7.16 oz / 203.0 g Vegan leather back - 202 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash | Water, Dust; IP54 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Chrome Silver, Graphite Gray, Nighttime Blue, Aurora Green | Black, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.57% screen-to-body | 6.8-inch, 94.87% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2772x1344px, 18.5:9 ratio, 456 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 700 (7 nm) | Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 680 Prime |
| GPU | |
| Arm Mali-G57 MC2 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 6GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4600 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
64 MP (Black and White) Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 13 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | Yes |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With Vegan Leather back
| Dimensions |
6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
|---|---|
| Weight | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | Back: Leathe |
| Colors | Golden Hour, Blue Hour |
Discover more
|
|