Xiaomi Redmi Go vs Huawei P40 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Go | Huawei P40 |
|
Released
·
Mar 12, 2019
|
Released
·
Apr 07, 2020
|
|
5.0-inch · 1280x720px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
1GB · 8GB
|
6GB · 128GB
|
|
3000 mAh
|
3800 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 29, 2019 | Mar 26, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.53 x 2.76 x 0.33 inches 140.4 x 70.1 x 8.4 mm |
5.86 x 2.80 x 0.33 inches 148.9 x 71.06 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 4.83 oz / 137.0 g | 6.17 oz / 175.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass Frame: Metal |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | |
| Features | |
| Soft keys | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue | Deep Sea blue, Ice white, Black, Blush gold, Silver frost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.0-inch, 69.99% screen-to-body | 6.1-inch, 86.29% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1280x720px, 16:9 ratio, 294 PPI | 2340x1080px, 422 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 425 MSM8917 (28 nm) | HiSilicon Kirin 990 (7 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1400 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 308 | Mali-G76 MP16 |
| Memory | |
| 1GB (LPDDR3)/8GB | 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh | 3800 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
|
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 5 MP (HDR) Video capture: 720p (30 fps) |
32 MP (Dual-Camera, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|