Xiaomi Redmi 9T vs Samsung Galaxy A32 LTE Only Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 9T | Samsung Galaxy A32 LTE Only |
|
Released
·
Jan 18, 2021
|
Released
·
Feb 25, 2021
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
6000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 08, 2021 | Feb 25, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €159 4GB/128GB (UFS 2.2) - €189 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.04 x 0.38 inches 162.3 x 77.3 x 9.6 mm |
6.26 x 2.90 x 0.33 inches 158.9 x 73.6 x 8.4 mm |
| Folded | |
| (184) | |
| Weight | |
| 6.98 oz / 198.0 g | |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Carbon gray, Twilight blue, Sunrise orange, Ocean green | Awesome Black, Awesome White, Awesome Blue and Awesome Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.14% screen-to-body | 6.4-inch, 84.43% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) | Mediatek Helio G80 MT6769T (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Mali G52 MC2 |
| Memory | |
| 4GB/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/128GB (UFS 2.2) |
4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
4 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
20 MP Video capture: 1080p (3030 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, RDS, Recording option | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 19, 2021 FCC ID value: 2AFZZJ19SL | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.10 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €189 |
With 128GB internal storage.
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 6GB storage
| Memory | 6GB/128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage.
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage.
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|