Xiaomi Redmi 9C vs Xiaomi Redmi 7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 9C | Xiaomi Redmi 7 |
|
Released
·
Aug 12, 2020
|
Released
·
Mar 20, 2020
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.3-inch · 1520x720px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
2GB · 32GB
|
2GB · 16GB
|
|
5000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 30, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 3.03 x 0.35 inches 164.9 x 77 x 9 mm |
6.25 x 2.98 x 0.33 inches 158.7 x 75.6 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.35 oz / 180.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Gray, Sunrise Orange, Twilight Blue | Lunar Red, Eclipse Black, Comet Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.15% screen-to-body | 6.3-inch, 81.40% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 269 PPI | 1520x720px, 19:9 ratio, 269 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) | Snapdragon 632 SDM632 (14 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Cortex-A53 |
Octa-core 1800 MHz |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno 506 |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB |
2GB/16GB (eMMC 5.1) 2GB/32GB 3GB/32GB 3GB/64GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
12 MP Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Depth information) |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With 32GB internal storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
With NFC enabled
| Other | NFC |
|---|---|
With 3GB RAM and 32GB internal storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 3GB RAM, 64GB internal storage and NFC enabled
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
| Other | NFC |
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|