Xiaomi Redmi 9C vs OPPO A55 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 9C | OPPO A55 |
|
Released
·
Aug 12, 2020
|
Released
·
Oct 01, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 30, 2020 | Oct 01, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 3.03 x 0.35 inches 164.9 x 77 x 9 mm |
6.44 x 2.98 x 0.33 inches 163.6 x 75.7 x 8.4 mm (~9 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Gray, Sunrise Orange, Twilight Blue | Rainbow Blue, Starry Black, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.15% screen-to-body | 6.5-inch, 82.64% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 550 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 269 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| NEG Dinorex | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) | Mediatek Helio G35 MT6765G (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Cortex-A53 |
Octa-core 2300 MHz |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB |
4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Macro) |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Depth information) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 8 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With NFC enabled
| Other | NFC |
|---|---|
With ^GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 3GB RAM, 64GB internal storage and NFC enabled
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
| Other | NFC |
Discover more
|
|