Xiaomi Redmi 9A vs Xiaomi Redmi 9C Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 9A | Xiaomi Redmi 9C |
|
Released
·
Jul 15, 2020
|
Released
·
Aug 12, 2020
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 32GB
|
2GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 30, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 3.03 x 0.35 inches 164.9 x 77.07 x 9 mm |
6.49 x 3.03 x 0.35 inches 164.9 x 77 x 9 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.91 oz / 196.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Materials & Colors | |
| Carbon grey, Sky blue, Ocean green | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Gray, Sunrise Orange, Twilight Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.15% screen-to-body | 6.5-inch, 81.15% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 269 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 269 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G25 (12 nm) | MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core 2300 MHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) | 2GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 10.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) | 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP (HDR) Video capture: 1080p |
5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSPA |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Alternative variants
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With NFC enabled
| Other | NFC |
|---|---|
With 3GB RAM, 64GB internal storage and NFC enabled
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
| Other | NFC |
Discover more
|
|