Xiaomi Redmi 9 vs Motorola Moto G31 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 9 | Motorola Moto G31 |
|
Released
·
Jun 18, 2020
|
Released
·
Dec 06, 2021
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
5020 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 18, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.43 x 3.03 x 0.36 inches 163.32 x 77.01 x 9.1 mm |
6.37 x 2.91 x 0.34 inches 161.89 x 73.87 x 8.55 mm |
| Weight | |
| 6.98 oz / 198.0 g | 6.38 oz / 181.0 g |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Carbon gray, Sunset purple, Ocean green | Mineral Grey, Baby Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.27% screen-to-body | 6.4-inch, 82.69% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G80 (12 nm) | MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A75 and Arm Cortex-A55 |
Octa-core 2000 MHz Cortex |
| GPU | |
| Mali G52 MC2 | Mali-G52 MC2 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB |
4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5020 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 10.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 15min
Gaming
7h 3min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
50 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.28 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP (HDR) Video capture: 1080p |
13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 7 (300/100 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 64GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Discover more
|
|