Xiaomi Redmi 8A vs Xiaomi Redmi 9C Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 8A | Xiaomi Redmi 9C |
|
Released
·
Sep 30, 2019
|
Released
·
Aug 12, 2020
|
|
6.2-inch · 1520x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 32GB
|
2GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 25, 2019 | Jun 30, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.15 x 2.97 x 0.37 inches 156.3 x 75.4 x 9.4 mm |
6.49 x 3.03 x 0.35 inches 164.9 x 77 x 9 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 6.91 oz / 196.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ocean Blue, Sunset Red, Midnight Black | Midnight Gray, Sunrise Orange, Twilight Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 81.81% screen-to-body | 6.5-inch, 81.15% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 270 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 269 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 439 SDM439 (12 nm) | MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1950 MHz Cortex-A53 | Octa-core 2300 MHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 505 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR3)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 4GB/64GB |
2GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 10.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA | LTE-A, HSPA |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Alternative variants
With 3GB RAM and 32GB internal storage.
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage.
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With NFC enabled
| Other | NFC |
|---|---|
With 3GB RAM, 64GB internal storage and NFC enabled
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
| Other | NFC |
Discover more
|
|