Xiaomi Redmi 8A vs Xiaomi Redmi 9 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 8A | Xiaomi Redmi 9 |
|
Released
·
Sep 30, 2019
|
Released
·
Jun 18, 2020
|
|
6.2-inch · 1520x720px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Single camera
|
Quad camera
|
|
2GB · 32GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5020 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 25, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.15 x 2.97 x 0.37 inches 156.3 x 75.4 x 9.4 mm |
6.43 x 3.03 x 0.36 inches 163.32 x 77.01 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 6.98 oz / 198.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ocean Blue, Sunset Red, Midnight Black | Carbon gray, Sunset purple, Ocean green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 81.81% screen-to-body | 6.5-inch, 83.27% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 270 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 439 SDM439 (12 nm) | MediaTek Helio G80 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1950 MHz Cortex-A53 |
Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A75 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 505 | Mali G52 MC2 |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR3)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 4GB/64GB |
3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5020 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 3.0 |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 15min
Gaming
7h 3min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | 1080p |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP (HDR) Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Alternative variants
With 3GB RAM and 32GB internal storage.
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
with 64GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage.
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|